Starosta Klášterec nad Ohří: Soukromník nemůže komunistovi věřit již z principu

16. Květen 2019

Autor: Kateřina Synková, článek vyšel v Parlamentních listech

image

Občané jsou zkrátka nepoučitelní, říká v reakci na úspěch nových stran Štefan Drozd (Soukromníci). Na podzim se mu s přehledem podařilo obhájit mandát starosty Klášterce nad Ohří. Spolupráci s hnutím ANO a s KSČM důrazně odmítá. „My soukromníci si nikdy za své spolupracovníky nevybíráme lidi neschopné, které sice můžeme ovládat, ale naopak lidi schopné, kteří pomohou svou odborností k rozvoji našich firem nebo našeho města.“ Jaké jsou jeho plány? Velmi kritický je také k přístupu vlády k problematice nepřizpůsobivých občanů. Proč je přesvědčen, že se politici bojí problém řešit?

V komunálních volbách se vám nejen podařilo obhájit mandát, ale Strana soukromníků ČR současně získala i třikrát více mandátů než v roce 2014 a volby vyhrála. Překvapil vás takový výsledek? Co podle vás stojí za tímto úspěchem?

Soukromníci u nás v Klášterci nad Ohří získali sedm mandátů z jednadvaceti možných, což je přesně třetina zastupitelstva. V roce 2014 jsme získali mandáty dva, získali jsme tedy navíc pět mandátů. Vítězství ve volbách spíše příjemně překvapilo některé mé kolegy, ale já sám jsem věděl, že jsme za tři roky udělali velký kus nelehké práce a věřil, že totéž vidí naši sousedé. My soukromníci jsme zvyklí pracovat ve svých firmách vždy na 100 %, jinak to v malém a středním podnikání ani nejde, takže když stejné úsilí využijete ve prospěch svého města, výsledek se musí dostavit. Sliby se nepočítají, ale jasné vize, které jsme také ihned začali realizovat, Klášterečtí ohodnotili.

Ačkoliv stran obecně spíše přibývá, v Klášterci nad Ohří je trend opačný. Čím si to vysvětlujete?

To podle mého souvisí s vývojem v našem městě. Dokud různé skupiny bojovaly jen za své zájmy, lidem se to nelíbilo a hledali možnost změny v nových uskupeních či v účasti na kandidátkách dalších a dalších stran. Pokud jsou však občané s vývojem ve městě spokojení, podpoří spíše své favority, kteří se v práci pro město osvědčili.

 

Mají podle vás nové strany volební potenciál? Postrádáte na naší politické scéně nějakou názorově ukotvenou stranu, nebo se naopak domníváte, že nové strany žádnou změnu nepřinášejí a veskrze jde jen o recyklaci bývalých politiků?

Chápu, že se mnohým líbí nové populistické strany, které slibují svým voličům téměř vše. Já ale vždy říkám, že je nutné vidět za všemi těmito líbivými sliby lidi, kteří toto slibují. Jak žili, jací jsou odborníci, co a jakým způsobem dokázali, jak se ve svém životě chovali k druhým. Nikdy bych nevolil někoho, kdo káže vodu a pije víno; je úplně jedno, v jaké byl, je nebo bude politické straně. Samozřejmě, někteří umně využívají popularity strany či hnutí a pružně přeskakují. Činí tak s vizí vlastního prospěchu, využívají potenciál marketingu. Mnoho voličů na to „skočí“ a nevidí, nezajímají se. Občané naší země i našeho kraje jsou zkrátka nepoučitelní. Jsem rád, že to již neplatí v našem městě.

Proč odmítáte spolupráci s komunisty a s hnutím ANO, které ve volbách skončilo hned za vámi a spolupráci vám nabídlo?

Na tuto otázku je třeba odpovědět z několika úhlů pohledu. Soukromník nemůže komunistovi věřit již z principu, protože jak mne vždy starší a zkušenější učili, jen blbec opakuje stejnou chybu dvakrát. Strana soukromníků ČR má též usnesením spolupráci s KSČM i s hnutím ANO 2011 zakázánu. Ale nejdůležitější je zkušenost. Prvního z kandidátky KSČM jsem odvolal z postu tajemníka městského úřadu pro porušování zákona. Je to člověk, který za pomoci bývalé starostky instaloval do nově zřízené funkce svou družku. Tuto funkci jsme okamžitě zrušili a bývalou starostku pro neschopnost odvolali. Ta se svými věrnými pružně přestoupila na kandidátku hnutí ANO a očekávala vítězství ve volbách. To se nepotvrdilo, protože jí Klášterečtí na fintu a plakáty s panem Babišem neskočili. Přestože měla zájem o funkci, nebylo jí vyhověno. Z mého pohledu oba tito lidé rozhodně svým chováním i jednáním neprospívali našemu městu. Lidé se nemění, ale to jsem již zmiňoval. My soukromníci si nikdy za své spolupracovníky nevybíráme lidi neschopné, které sice můžeme ovládat, ale naopak lidi schopné, kteří pomohou svou odborností k rozvoji našich firem nebo našeho města.   

Jedno volební období je krátké na nějaké koncepční změny. Čtyři roky navíc vám dávají nejen možnost dokončit projekty, ale máte tak i více prostoru nasměrovat město určitým směrem. Máte představu, co pro Klášterec nad Ohří udělat z dlouhodobějšího hlediska?

Naše představy i cíle jsou jasné. V tomto volebním období dokončit největší městskou investici, rekonstrukci a přístavbu původního kulturního domu, a přeměnit jej v moderní multifunkční centrum našeho města. Pro představu se jedná o 180 milionů korun, v posledních třech letech jsme úsporami již připravili 90 milionů. Dále je nutno naplnit strategický plán a rozvinout se v lázeňské město. Úkol to není jednoduchý, ale máme tři léčivé prameny, jejichž potenciál se chystáme využít. Ale to jsme již pomalu v dalším volebním období.

Čím se budete muset zabývat ihned? Jaký problém je třeba vyřešit?

Aktuálně dokončujeme dvě velké investice z loňského roku a řešíme přípravu transparentních výběrových řízení na činnosti, jejichž aktuální smlouvy končí. A jak jsem již říkal, řešíme správu a provozování léčivých pramenů. Bohužel se nedaří řešit problém soužití slušných lidí s neslušnými, stále i u nás prohrávají ti slušní. Stát však má neustálou potřebu pomáhat těm, kteří o pomoc nestojí, pouze čerpají a zneužívají výhod, které jim náš stát poskytuje.

Společně s Kadaní, Chomutovem a Jirkovem jste se počátkem roku obrátili na premiéra, aby zastavil obchod s chudobou a zasadil se o zlepšení kvality života občanů. Jaké opatření je podle vás nezbytné? A věříte, že stávající vláda problém skutečně vyřeší? 

Rovnou mohu navázat na předchozí věty. V našich městech jsme již vyčerpali všechny možnosti a nabídli panu premiérovi jednoduché řešení, které by mohlo být začátkem narovnávání problémů v našich městech. Bohužel zatím snaha ministerstva je stále dumat a přemýšlet nad komplexním řešením, které ale, mám obavu, nikdy nebude. Velmi rád bych se mýlil, ale nevidím odvahu politiků věci a problémy řešit.

Již loni jste také kritizoval nehospodárné počínání hnutí ANO ve vládě. Co nyní říkáte na aktuální informaci, že Babišův kabinet vylepšil bilanci státního rozpočtu převodem 18 miliard korun z privatizačního účtu? Uvedla to Česká televize. Schodek rozpočtu tím ke konci března klesl na 9,2 miliardy korun, zatímco bez rozpuštění těchto peněz by tvořil téměř 28 miliard. Jaké to může mít pro Česko do budoucna následky?

Když vidím počínání představitelů hnutí ANO ve vládě, jak nenápadně rozpouštějí rezervy a zadlužují stát v době maximální prosperity, neinvestují a projídají své příjmy, tak si představuji, jak by svá rozhodnutí odůvodňovali na zastupitelstvech občanům měst či obcí. Myslím, že by dlouho na radnicích nevydrželi. Naštěstí u nás v Klášterci si již mnozí své minulé omyly uvědomili a nachytat se falešnými sliby již nenechají. Jsem životní optimista, tak se to třeba podaří i na dalších místech v naší krásné zemi.